Ma piękną barwę, efektowne usłojenie, jest uniwersalne i posiada wyjątkowy dar – wizualnego ocieplania. Drewno jest lubiane w salonach, kuchniach, gabinetach, sypialniach… Nie kojarzy się od razu z łazienką, ale i w niej coraz częściej gości. Jako że w tych pomieszczeniach mamy do czynienia ze specyficznym, wilgotnym środowiskiem o zmiennej temperaturze, należy wybrać gatunek, który się do takich warunków najlepiej nadaje. Warto zwrócić uwagę na tzw. współczynnik skurczu, by mieć pewność, że materiał będzie odporny na odkształcenie i pękanie. Polecane są zazwyczaj odmiany egzotyczne, mające niską kurczliwość i wysoką odporność na wilgoć. Poza tym każde drewno do łazienki powinno być odpowiednio zabezpieczone.
Alternatywnym rozwiązaniem są materiały imitujące drewno. Możemy tu do woli wybierać wśród różnorodnych odcieni i faktur.
Łagodzi industrial
Drewno pasuje do wielu stylów. Potrafi ożywić wnętrze i złagodzić surowość industrialu. Ten wciąż modny nurt – czerpiący inspiracje z dawnych hal fabrycznych i magazynów – potrzebuje elementów ocieplających, bo łazienka ma być przytulnym pomieszczeniem, zachęcającym do odpoczynku.
W industrialnej kompozycji projektant zdecydował się na drewnianą posadzkę i obudowę wanny (sprawdzą się tu też płytki drewnopodobne). Jasna barwa, a także specjalne delikatne przetarcia przełamują chłód betonu, białej cegły, metalowych lamp, białej ceramiki i chromowanych baterii – umywalkowych i wannowej z kolekcji Algeo Square – niezajmujących wiele miejsca, o minimalistycznym designie, dobrze współgrającym z industrialem. Wyczuwa się przemysłowy klimat, ale jednocześnie jest tu przytulnie. Oprócz drewna rolę „ocieplającą” pełnią rośliny doniczkowe, nastrojowe świece, czarno-białe grafiki i miedziane krzesło.
Specjalnie dobrane do aranżacji zostały drewniane drzwi przesuwne. Mają duże, metalowe okucia i wydają się zbite z surowych desek. Stanowią mocny wyznacznik stylu.
Uzupełnia boho
Podkreślenie klimatu boho jest celem zastosowania drewna w beżowej aranżacji z roślinami w kwietnikach ze sznurka i zasłonką prysznicową etno. Wzrok przykuwa efektowny blat pod kamienną umywalką, który sprawia wrażenie nieoszlifowanego kawałka drewna. Podobnie „surowe” są też drewniane pionowe deski, które zdobią ścianę. Zbliżony odcień mają panele podłogowe i rama lustra. To łazienka, w której zastosowano naturalne materiały i ekologiczne rozwiązania, jak np. armatura z oszczędnościowej serii VerdeLine. Składa się na nią ścienna bateria natryskowa Alba VerdeLine wraz z zestawem natryskowym z deszczownią Amigo VerdeLine. Do umywalki dobrano model umywalkowy Alba VerdeLine.
Jest eko
Drewniane motywy – podwieszana szafka umywalkowa i wnęka na kosmetyki w strefie prysznica – ładnie wpisują się w nurt eko kompozycji o prostokątnych płytkach w szałwiowym kolorze. Jasna barwa dodatkowo ociepla tę dość chłodną aranżację o ciemnej armaturze i ciemnej podłodze. Warto zwrócić uwagę na zastosowane matowoczarne baterie, które są nie tylko atrakcyjne, ale też oszczędzają wodę. W strefie umywalki i prysznica mamy modele z linii Vitto Black VerdeLine. Wyposażono je w perlator, wbudowany ogranicznik przepływu oraz regulator ceramiczny. Zestaw natryskowy Phila Black ma auto clean system, który zapewnia samoczynne czyszczenie dysz rączki z kamienia wapiennego.
FERRO www.ferro.pl
press box
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/drewno-w-lazience